Czy bezpieczne jest jednoczesne przyjmowanie ibuprofenu i tylenolu?

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (OTC) są świetną opcją w leczeniu codziennych dolegliwości bólowych. Są szeroko dostępne i pomagają w leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu w różnych stanach: ból gardła, skurcze menstruacyjne, bóle zębów, skręcenia i najostrzejsze bóle. Niektóre z najpopularniejszych leków przeciwbólowych to ibuprofen i paracetamol.
Możesz znać paracetamol pod jego marką Tylenol. Ibuprofen jest również lekiem przeciwbólowym o nazwie Advil i Motrin.
Mówi się, że acetaminofen jest lekiem metabolizowanym zwykle w wątrobie Sasan Massachi , MD,lekarza pierwszego kontaktu w Beverly Hills w Kalifornii.Ibuprofen to NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które powodują zahamowanie aktywności określonego enzymu w organizmie.
Inna różnica polega na tymacetaminofen (kupony acetaminofenu |acetaminofen) działa skutecznie jako środek obniżający gorączkę.Ibuprofen (kupony ibuprofen | szczegóły ibuprofenu)nie jest tak skuteczny w obniżaniu gorączki.
Bezpieczne jest jednoczesne stosowanie acetaminofenu i ibuprofenu w zalecanej ilości. Przegląd Cochrane 2019 stwierdzili, że ibuprofen i paracetamol (inna nazwa acetaminofenu) zapewniają lepszą ulgę w bólu niż jeden z tych leków i zmniejszają ryzyko konieczności stosowania dodatkowych leków przeciwbólowych w ciągu około ośmiu godzin. ZA Recenzja Harvardu stwierdzili, że połączenie ibuprofenu i acetaminofenu jest równie skuteczne w leczeniu silnego ostrego bólu, jak opioidy, takie jak kodeina lub wikodyna.
Chociaż jednoczesne stosowanie tych leków przeciwbólowych jest bezpieczne, dr Massachi zaleca jednoczesne przyjmowanie paracetamolu i ibuprofenu tylko w rzadkich przypadkach. Czasami mamy pacjentów naprzemiennie przyjmując ibuprofen lub Tylenol, szczególnie jako leki obniżające gorączkę, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać korzyści z obu leków bez ryzyka skutków ubocznych, mówi.
ZWIĄZANE Z: Porównaj ibuprofen i Tylenol
Zdobądź kartę rabatową na receptę SingleCare
Ile ibuprofenu i acetaminofenu mogę wziąć razem?
Ibuprofen i paracetamol można bezpiecznie stosować razem, ale zawsze należy je stosować w najmniejszych dawkach, jakie są możliwe do uzyskania ulgi i nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki.
PlikZwykłe bezpieczne dawki ibuprofenu to do [maksymalnie] 800 mg na dawkę co osiem godzin i 650 mg paracetamolu co sześć godzin, jeśli są przyjmowane razem, przy założeniu prawidłowej czynności nerek i wątroby, według dr Massachi.
Standardowa dawka ibuprofenu dostępnego bez recepty wynosi 200-400 mg co sześć godzin. Dorośli nie powinni przyjmować więcej niż bezwzględne maksimum 3200 mg ibuprofenu dziennie. Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych przy wyższych dawkach w wielu populacjach pacjentów, pacjenci powinni przyjmować najmniejszą dawkę potrzebną do złagodzenia bólu. Pacjenci powinni rozpoczynać od mniejszych dawek, osiągając dawki nie większe niż 1200 mg na dobę, a następnie zwiększać dawki do bezwzględnej maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 3200 mg na dobę.
Chcesz uzyskać najlepszą cenę acetaminofenu?
Zarejestruj się, aby otrzymywać alerty cenowe acetaminofenu i dowiedz się, kiedy cena się zmieni!
Otrzymuj alerty cenowe
Acetaminofen jest zwykle dostępny w mocach 325-650 mg. Pojedyncza dawka to zwykle dwie tabletki 325 mg przyjmowane co sześć godzin. Maksymalna ilość acetaminofenu to nie więcej niż 1000 mg jednorazowo lub 3000 mg w ciągu 24 godzin. W rzadkich przypadkach pracownik służby zdrowia może doradzić pacjentowi, że można bezpiecznie przyjąć do 4000 mg paracetamolu w ciągu 24 godzin. Nie należy stosować większej ilości paracetamolu niż zalecana, szczególnie przez dłuższy czas i jeśli nie jest to zgodne z zaleceniem lekarza, ponieważ może to być szkodliwe dla wątroby.
Zawsze zapytaj pracownika służby zdrowia, takiego jak lekarz lub farmaceuta, jeśli kiedykolwiek nie masz pewności, ile leku należy zażyć. Mogą również pomóc w ustaleniu, które inne produkty OTC mogą zawierać ukryte podobne składniki.
Skutki uboczne ibuprofenu i acetaminofenu
Bezpieczne jest przyjmowanie tych dwóch leków przeciwbólowych OTC razem w zalecanych dawkach. W zestawie znajdują się również oba leki przeciwbólowe skutki uboczne i mogą być szkodliwe w przypadku przedawkowania.
Skutki uboczne ibuprofenu
- Gaz lub wzdęcia
- Biegunka
- Zaparcie
- Dzwonienie w uszach
- Zawroty głowy
- Nerwowość
- Podwyższone ciśnienie krwi
Skutki uboczne acetaminofenu
- Nudności
- Ból głowy lub zawroty głowy
- Kłopoty z oddawaniem moczu
- Ciemny stołek
- Swędzący
Rzadkie, ale poważne działania niepożądane ibuprofenu i acetaminofenu obejmują reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, obrzęk), chrypka, trudności w oddychaniu lub połykaniu oraz ból w klatce piersiowej. Zbyt dużo ibuprofenu może powodować krwawienie z przewodu pokarmowego i może pogorszyć wrzody żołądka. Nadużywanie acetaminofenu może spowodować uszkodzenie wątroby. Te objawy wymagają pomocy lekarskiej. Należy jak najszybciej zadzwonić pod numer 911 lub poszukać pogotowia ratunkowego.
Co jest bezpieczniejsze: ibuprofen czy paracetamol?
Jeden nie jest bezpieczniejszy od drugiego, mówi dr Massachi. Obaj mają swoje własne problemy i potencjalne skutki uboczne i nadużywanie i należy je traktować ostrożnie iw odpowiednich ilościach, aby zapewnić ich skuteczność, a jednocześnie nie są niebezpieczne. Ale jeden nie jest bardziej skuteczny niż drugi sam w sobie, a wybór leku do zażywania powinien być zgodny z objawami pacjenta (np. Gorączka a ból stawów).
Mieszanie leków przeciwbólowych OTC
Upewnij się, że bezpiecznie łączysz leki przeciwbólowe OTC, aby uniknąć komplikacji.
Ibuprofen jest NLPZ i nie należy go łączyć z innymi NLPZ. NLPZ wykorzystują ten sam mechanizm w organizmie i po połączeniu mogą prowadzić do przedawkowania i poważnych skutków ubocznych.
Acetaminofen nie jest NLPZ i można go bezpiecznie mieszać z NLPZ, takimi jak Advil, Motrin, Aspiryna lub Aleve (naproksen). Łącząc leki, należy przyjmować tylko zalecane dawki.
Należy pamiętać o produktach OTC, które mogą zawierać NLPZ i / lub paracetamol jako preparaty złożone na kaszel i objawy przeziębienia lub wspomagające zasypianie, jako przykłady. Jeśli nie masz pewności co do składu jakiegokolwiek produktu, zawsze zapytaj farmaceutę lub pracownika służby zdrowia.
Bibliografia
- Ibuprofen i paracetamol na ból pooperacyjny , Przegląd Cochrane opublikowany w National Institutes of Health (NIH)
- Połączenie ibuprofenu i acetaminofenu równie skuteczne jak opioidy , Harvard
- Zachowaj ostrożność w przypadku leków przeciwbólowych , Food and Drug Administration (FDA)